f
Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/anderian/ftp/www_forum/db/mysql4.php:1) in /home/anderian/ftp/www_forum/includes/sessions.php on line 548

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/anderian/ftp/www_forum/db/mysql4.php:1) in /home/anderian/ftp/www_forum/includes/sessions.php on line 549

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/anderian/ftp/www_forum/db/mysql4.php:1) in /home/anderian/ftp/www_forum/includes/page_header.php on line 343
And-Tech :: Zobacz temat - Sanguino a EvB 4.3 v4 (644p)

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Politykš prywatnoœci.

Możesz okreœlić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglšdarce lub konfiguracji usługi.

And-Tech Strona Główna And-Tech
Forum firmy And-Tech

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Sanguino a EvB 4.3 v4 (644p)
Autor Wiadomość
maciekw 

Wysłany: Czw Wrz 23, 2010 9:28 pm   Sanguino a EvB 4.3 v4 (644p)

Na stronie ofertowej tej płytki można przeczytać:
Cytat:
Płytka świetnie współpracuje z klonem legendarnego ARDUINO - sanguino.cc, który stwarza znacznie większe możliwości niż oryginalny Arduino.

Mimo kilku dni spędzonych na zapoznanie się z płytką, oraz środowiskiem Arduino nie udało mi się zmusić ich do współpracy - ani pod Linuksem, ani pod Windows. Problemem jest komunikacja:
Cytat:
avrdude: stk500_getsync(): not in sync: resp=0xef
avrdude: stk500_disable(): protocol error, expect=0x14, resp=0xef

W przypadku Linuksa dostaję ten komunikat przy próbie załadowania programu do mikrokontrolera, natomiast wersja Arduino dla Windows nie reaguje wcale (po wyjęciu kabla USB wyrzuca kilka wyjątków Javy, po czym wyświetla ten sam komunikat).

Aby uprzedzić pytania: tak, wszystko działa z And-Load - ale gdzie ta współpraca z Sanguino?

Zastanawiam się, czy zmiana bootloadera nie pomogła by rozwiązać problem, ale wolę najpierw zapytać: czy komuś udało się programować z poziomu Arduino (najlepiej pod Linuksem), oraz co oznacza "świetnie współpracuje" - czy chociaż numery pinów się zgadzają? Bo bootloader na pewno nie.

Inną rzeczą, która mnie zastanawia (o czym już wspominałem na tym forum) jest to, że do załadowania bootloadera została stworzona graficzna nakładka na avrdude - dlaczego więc nikomu nie udało się programować pod Linuksem za pomocą tego programu?

[edit]
Dzięki temu poradnikowi udało mi się skompilować wersję AVRDUDE, która współpracuje z EvB 4.3 pod Linuksem, pod warunkiem, że podłączymy mikrokontroler do złącza ISP (na płytce). Na razie tylko odczytałem dane, bo nie chcę czegoś zepsuć.

Ma ktoś pomysł, jak zmusić Arduino do korzystania z opcji specyficznych dla tej wersji AVRDUDE? Albo chociaż jak skompilować program w składni Arduino do pliku HEX i wysłać go na tą płytkę?
Ostatnio zmieniony przez And-Tech Sro Paź 06, 2010 2:29 pm, w całości zmieniany 1 raz  

maciekw 

Wysłany: Sob Wrz 25, 2010 6:12 pm   

Udało mi się zmusić płytkę do pracy z Arduino pod Linuksem.

W tym celu należy:
    skompilować AVRDUDE razem z obsługą FT232RL (patrz wyżej)

ściągnąć Arduino i Sanguino, a następnie zintegrować je ze sobą. Opis znajduje się na stronie Sanguino - ja korzystałem z wersji 0018 i działa dla mnie sposób instalacji Sanguino według opisu dla Windows (wygodniejszy, ale dotyczy tylko nowszych wersji Arduino)

wypalić bootloader Sanguino za pomocą skompilowanej wcześniej wersji AVRDUDE - mikrokontroler musi zostać wcześniej podłączony do złącza ISP zgodnie ze schematem, a później wydajemy polecenie (np.):
    Kod:
    ./avrdude-5.8/avrdude -C ./avrdude-5.8/avrdude.conf -c duemilanove -P ft0 -p m644p -U flash:w:Sanguino/bootloaders/atmega644p/ATmegaBOOT_644P.hex

Teraz płytka może komunikować się z oprogramowaniem Arduino, które zapewnia wiele gotowych bibliotek.

[edit]
Jeśli komuś nie chce się bawić w kompilację to może zapisać bootloader Sanguino za pomocą programu And-Load (tylko pod Windows).

Uwagi:
    :!: Pamiętaj o podłączeniu uC ze złączem ISP

:!: Ta operacja uniemożliwi korzystanie z programu And-Load bez podłączenia uC do ISP (z powodu wymiany bootloadera). Oczywiście można później przywrócić oryginalny bootloader.

Podejrzewam (nie sprawdzone), że opisana wymiana bootleadera pozwoli także na programowanie płytki oryginalnym (bez modyfikacji) AVRDUDE, a jako programator prawdopodobnie będzie można podać stk500 (taką nazwę wyświetla Arduino, kiedy z jakiegoś powodu nie powiedzie się zapis). :cool:

And-Tech
Site Admin

Wysłany: Sro Paź 06, 2010 2:29 pm   

Płytka będzie działała jako Sanguino po zmianie bootloadera dokładnie tak jak Pan opisał

funlw65

Wysłany: Sob Lis 13, 2010 4:05 pm   

Hi,

See it here:
https://sites.google.com/site/funlw65/evb-projects

Vasi

pasta20 

Wysłany: Pią Kwi 15, 2011 8:34 pm   

Witam wszystkich. Kupiłem sobie Atmega 644 ale bez literki p.
Skorzystałem z stronki kolegi funlw65 i jego bootloadera.
Ale gdy wpisuję -P ft0 -B 38400
i daję odczytaj to wyrzuca mi okno:
avrdude.exe : ser_open(): can't open device "ft0": Nie można znaleźć określonego pliku.
Co to może być :(
Jak usunę to ft0 to oczyta.
pozdrawiam.

piotr94 
Site Admin

Wysłany: Sob Kwi 16, 2011 9:49 am   

daj screen z ustawień avr dude

pasta20 

Wysłany: Sob Kwi 16, 2011 11:21 am   

ok dodam że mam EVB 4.3v2 i używam zewnętrznego programatora na SPI AVR BOX II

avrdude.JPG
Plik ściągnięto 627 raz(y) 145,3 KB

piotr94 
Site Admin

Wysłany: Sob Kwi 16, 2011 11:41 am   

skoro Kolega używa zewnętrznego programatora, to czemu wykonuje Kolega wskazówki jak dla wgrywania programu programatorem opartym o układ FT232 RL ?
Wystarczy po prostu wgrać plik *.hex normalnie jak wgrywa Kolega inne pliki *.hex za pomocą tego programatora. Czyli (jak mi się wydaje) wystarczy wykasować wszystko co jest wpisane w okienko Command line option

pasta20 

Wysłany: Sob Kwi 16, 2011 12:03 pm   

Też tak próbowałem ;/ ale po kompilacji programu w arduino nie wysyła go do up :( i nie wiem co to może być.
POzdrawiam.

piotr94 
Site Admin

Wysłany: Sob Kwi 16, 2011 12:50 pm   

a jak skonfigurowane arduino?
czy na pewno po wgraniu tego bootloadera:
1. odłączasz programator
2. podłączasz kabel USB do płytki?
bo arduino wgrywa potem programy przez układ ft232RL, bez programatora i trzeba w środowisku wskazać numer portu COM pod jakim zainstalował się ten program.
PS.
nie wiem czy w wersji v2 nie należy podczas programowania wcisnąć przycisku reset na płytce... bo to może być problem

pasta20 

Wysłany: Sob Kwi 16, 2011 1:19 pm   

Tak programuję programatorem. A później używam kabla usb do wgrywania programu :)
Oczywiście Com są dobrze ustawione.
Pozdrawiam ;/ czy są jeszcze jakieś propozycje ;/

pasta20 

Wysłany: Sob Kwi 16, 2011 1:31 pm   

Z próbowałem tak jak powiedziałeś. Po wyświetleniu rozmiaru pliku wcisnełem reset :) wyrzuciło teks:
avrdude: Expected signature for ATMEGA644P is IE 96 0A Double check cip, or use -F to override this check. Dziwne wgrałem bootloader pod wersje At644 bez p i lipa :( ale plus tego że przynajmniej nie pokazuje mi komunikatów z stk500 :)
Pozdrawiam.

piotr94 
Site Admin

Wysłany: Sob Kwi 16, 2011 2:03 pm   

czyli na pewno wgrany bootloader pod 644 bez p?
sam nigdy nie testowałem, ale może jest w bibliotekach jakiś bug, że obsługuje tylko m644p, bo na oficjalnej stronie projektu http://sanguino.cc/ nie ma żadnych wzmianek o wsparciu dla procesorów innych niż atmega644p

pasta20 

Wysłany: Sob Kwi 16, 2011 2:31 pm   

Tak nie ma ale kolega kilka postów wyżej ma na swojej stronie bootloader i zniego skorzystałem ;)
https://sites.google.com/site/funlw65/evb-projects

pasta20 

Wysłany: Sob Kwi 16, 2011 2:43 pm   

Dobra działa już :) zmieniłem plik boards. w plikach amega644p usunełem literkę p. Kompilowałem i nic ale po ponownym uruchomieniu Arduino zaczeło działać :D szkoda że muszę przy wgrywaniu wciskać przycisk reset :( ale dam radę :)
Pozdrawiam. Atmega644 ;) działa.

Odpowiedz do tematu